Navigaatiovalikko

Yhteystietosivu, teksti

Nurmeksen kaupungin yhteystiedot

Tälle sivulle on koostettu keskeisimmät yhteystiedot. Löydät eri toimijoiden yhteystiedot kätevästi myös asiayhteydestä www-sivuilla.


Voit myös käyttää sähköistä yhteystietohakua.

Siun soten yhteystiedot löytyvät Siun soten verkkosivuilta tai sähköisen yhteystietohaun avulla.

 

Otsikko, elinvoimapalvelut

Elinvoimapalvelut

Kaupunki ja päätöksenteko, yhteystieto

Nurmeksen kaupunki

Kaupungintalo Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45000 (vaihde) kirjaamo(at)nurmes.fi, etunimi.sukunimi(at)nurmes.fi

Avoinna ma-pe klo 9-15

Faksi 020 601 1932
Kirjaamo / keskusarkisto / julkisten kuulutusten ilmoitustaulu 04010 45007

Hallintopalvelujen yhteystiedot

Hallintopalvelut

Asko Saatsi kaupunginjohtaja 04010 45001 asko.saatsi(at)nurmes.fi
Riikka Boren hallintojohtaja 04010 45002 riikka.boren(at)nurmes.fi

myös henkilöstöasiat

Jussi Sallinen talousjohtaja 04010 45020 jussi.sallinen(at)nurmes.fi

hankinnat

Paula Karjalainen johdon sihteeri 04010 45003 paula.karjalainen(at)nurmes.fi
Anne Korhonen asianhallintapäällikkö 04010 45007 anne.korhonen(at)nurmes.fi

tietosuojavastaava

Tanja Saarelainen toimistosihteeri 04010 45010 tanja.saarelainen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, yritysasiamies

Heidi Tanskanen yritysasiamies (Vihreän teollisuuden alue) 050 460 1145 heidi.tanskanen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, työllisyysohjaaja

Sirke Katajala työllisyysohjaaja 050 305 1892 sirke.katajala(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, maaseutupalvelut

Pielisen Karjalan maaseutuhallinto

Maaseututoimisto Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes maaseutu(at)nurmes.fi, etunimi.sukunimi(at)nurmes.fi

Avoinna ma-pe 9-15

Esko Saatsi maaseutujohtaja 04010 45011
Tuula Smura toimistosihteeri 04010 45012
Otto Lappalainen maaseutusihteeri 04010 41380
Tarja Muikku maaseutusihteeri 04010 44799
Lieksan toimisto Moisionkatu 1 81700, Lieksa

Avoinna ke-pe klo 9-15

Valtimon toimisto Kunnantie 1 75700, Valtimo Vain ajanvarauksella

Lomakkeiden palauttaminen on mahdollista joka arkipäivä klo 9-15 kaikissa toimipisteissä.

Yhteystiedot, ruokahuolto

Ruokahuolto

Tamara Timonen ruokapalvelupäällikkö Kyrölän palvelukeskus, Kallionkatu 1 75500, Nurmes 04010 45463 tamara.timonen(at)nurmes.fi
Palvelukeittiö, Kirkkokadun koulu 04010 45768
Palvelukeittiö, Kyrölän palvelukeskus 04010 45783
Palvelukeittiö, Porokylän koulu 04010 45788
Palvelukeittiö, Terveyskeskus 04010 45784

Yhteystiedot, kaupunkirakennepalvelut

Kaupunkirakennepalvelut

Pasi Parkkinen tekninen johtaja 04010 45750 pasi.parkkinen(at)nurmes.fi
Niko Mahlavuori kaupunkirakennepäällikkö 04010 45752 niko.mahlavuori(at)nurmes.fi
Niina Kejonen toimistosihteeri 04010 45704 niina.kejonen(at)nurmes.fi
Raija Puumalainen toimistosihteeri 04010 45715 raija.puumalainen(at)nurmes.fi
Anna Kemppainen toimistosihteeri 04010 45709 anna.kemppainen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, toimitilat

Toimitilat

Jere Korhonen rakennuttajapäällikkö 04010 45707 jere.korhonen(at)nurmes.fi
Ritva Korhonen puhtauspalveluesimies 04010 45710 ritva.korhonen(at)nurmes.fi
Harry Herranen isännöitsijä 04010 45712 harry.herranen(at)nurmes.fi
Kiinteistönhoidon esimies Timo Pelkonen 04010 45708 timo.pelkonen(at)nurmes.fi
Jari Hartikainen talonrakennusmestari 04010 45759 jari.hartikainen(at)nurmes.fi
Huoltomiespäivystys Sonipal Oy 050 565 8624

Yhteystiedot, kiinteistönhoitajat

Kiinteistönhoitajat

Mika Heikkinen 04010 45751 Porokylän koulu, Porokylän päiväkoti
Juha Karvonen 04010 45754 Kirkkokadun koulu
Teuvo Kejonen 04010 45755 Vanha tekninen virasto, sosiaalipalvelukeskus, Nuokkari, Lääkärintalo II, Rekulan päiväkoti ja Ikolan museo
Raimo Kärnä 04010 45756 Hannila, Kotirinne, Vanha Kyrölä, Mottikatu 1-3, Kuusikumpu ja Lehtovaaran koulu
Harri Mäki 04010 45771 Nurmes-talo, Keskustan koulu, Karjalankatu 12, Närekartano, vanha kaupungintalo
Keijo Piironen 04010 45747 Kyrölä, Kyröntupa
Risto Sirkkiä 04010 45757 Nurmeksen terveysasema
Päivystys virka-ajan ulkopuolella / Sonipal Oy 050 565 8624
Vartiointi Tanskanen Oy 013 255 522

Puhtauspalvelutiimit

Puhtauspalvelutiimit

Itäkaupungin tiimi 04010 45778, 04010 45779
Kirkkokadun tiimi 04010 45774, 04010 45775
Porokylän tiimi 04010 45773, 04010 45772
Oppimiskeskuksen tiimi 04010 45776, 04010 45777
Terveyskeskuksen tiimi, alakerta 04010 45780
Terveyskeskuksen tiimi, yläkerta 04010 45781

Yhteystiedot, kuntatekniikka

Kuntatekniikka

Niko Mahlavuori kaupunkirakennepäällikkö Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45752 niko.mahlavuori(at)nurmes.fi
Kaisa Komsa-Partanen toimistoinsinööri Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45713 kaisa.komsa-partanen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, jätehuolto

Jätehuoltoasiat

Jätekukko Oy 017 368 0152 asiakaspalvelu(at)jatekukko.fi

www.jatekukko.fi

Imanteen jäteasema Kuhmontie 55 75500, Nurmes 050 307 1161

Avoinna 1.11.-30.4. ma 13-17, to 13-17,1.5.-30.10.ma 11-18, to 11-18

Yhteystiedot, varasto ja konevarikko

Varasto ja konevarikko

Nurmeksen kaupungin konevarikko ja varasto Radantaus 9 75530, Nurmes
Olavi Lipponen varastonhoitaja 04010 45714 olavi.lipponen(at)nurmes.fi
Pasi Ahonen koneenkuljettaja 04010 45758 pasi.ahonen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, aurauspäivystys

Aurauspäivystys

Aurauspäivystys 04010 45767

1.11. - 30.4.

Liikunta-alueiden hoitajat

Liikunta-alueiden hoitajat

Markku Ullgren 04010 45761
Hannu Liuha 04010 45764
Lauri Tolvanen 04010 45762
Mikko Käyhkö 04010 45789
Jäähalli 013 461 360

Yhteystiedot, tori

Torivalvoja

Torivalvoja, markkinat 04010 45753
Virpi Siivola torivalvoja, tori-isännöitsijä (kesä 2018) 050 320 6146 virpi.siivola(at)saunalahti.fi
Niina Kejonen laskutus, rekisteri Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45704 niina.kejonen(at)nurmes.fi
Kaisa Komsa-Partanen kuntatekniikka Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45713 kaisa.komsa-partanen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, vesihuolto, yleinen

Nurmeksen vesi

Niko Mahlavuori kaupunkirakennepäällikkö Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45752 niko.mahlavuori(at)nurmes.fi
Timo Pirinen vesihuoltomestari Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45665 timo.pirinen(at)nurmes.fi
Vesihuollon asiakaspalvelu Niina Kejonen Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45704 niina.kejonen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, vesihuolto, päivystys

Vesihuoltoon liittyvät vikailmoitukset ym. työpyynnöt

Timo Pirinen vesihuoltomestari 04010 45665
Jari Kuittinen laitosmies, vesilaitos 050 407 9765
Timo Heikkinen laitosmies, jäteveden puhdistamo 04010 45766
Vikailmoitukset virka-ajan ulkopuolella Palolaitos 0400 139 219

Yhteystiedot, maankäyttö

Maankäyttö

Pasi Parkkinen tekninen johtaja, vs. maankäyttöpäällikkö 04010 45750 pasi.parkkinen(at)nurmes.fi
Timo Pyykönen karttapalvelunhoitaja 04010 45718 timo.pyykonen(at)nurmes.fi
Ivan Bogdanov kartoittaja 04010 45719 ivan.bogdanov(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, rakennusvalvonta

Rakennusvalvonta

Timo Karreinen rakennustarkastaja Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45720 timo.karreinen(at)nurmes.fi
Paula Korhonen toimistosihteeri 04010 45705 paula.korhonen(at)nurmes.fi

asiakaspalvelu ja katselmusten tilaus

Anna Kemppainen toimistosihteeri 04010 45709 anna.kemppainen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, ympäristönsuojelusihteeri

Ympäristönsuojelu

Ismo Ryynänen ympäristönsuojelusihteeri Kaupungintalo, Kirkkokatu 14 75500, Nurmes 04010 45721 ismo.ryynanen(at)nurmes.fi

Otsikko, hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelut

Hyvinvointipalvelujen yhteystiedot

Hyvinvointipalvelujen toimisto

Nurmes-talo Kötsintie 2 (alakerta) 75500, Nurmes hyvinvointipalvelut(at)nurmes.fi

Avoinna ma-pe 9 -12 ja 13-15

Petri Moilanen hyvinvointijohtaja 04010 45101 petri.moilanen(at)nurmes.fi
Elisa Ryhänen hallintosihteeri (poissa 28.4.2018-30.9.2019) 04010 45104 elisa.ryhanen(at)nurmes.fi
Kirsi Nevalainen ma. hallintosihteeri (1.2.2018-30.9.2019) 050 5127 199 kirsi.nevalainen(at)nurmes.fi
Tarja Tuononen toimistosihteeri / koulut 04010 45103 tarja.tuononen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, kansalaisopisto

Ylä-Karjalan kansalaisopisto

Toimisto Koulukatu 1 75500, Nurmes kansalaisopisto(at)nurmes.fi

Avoinna ma-pe 9-12 ja 13-15

Petri Moilanen hyvinvointijohtaja Nurmes-talo, Kötsintie 2 75500, Nurmes 04010 45101 petri.moilanen(at)nurmes.fi
Tuula Arola toimistosihteeri Koulukatu 1 75500, Nurmes 04010 45105 tuula.arola(at)nurmes.fi
Raija Kivioja tekstiilityön opettaja 04010 45145 raija.kivioja(at)nurmes.fi

tavoitettavissa lauantaisin klo 10-11

Kulttuuritoimen yhteystiedot

Kulttuuripalvelut

Marjo Säkkinen kulttuurisihteeri, tulosaluepäällikkö Nurmes-talo, Kötsintie 2 75500, Nurmes 04010 45150 marjo.sakkinen(at)nurmes.fi

Kulttuuri / Hannikaisen sali / yhteystiedot

Hannikaisen salin tekninen henkilökunta

Matti Kärki ääni- ja valomestari 04010 45158 matti.karki(at)nurmes.fi

Myös laitteisto- ja välinevuokraus

Panu Similä ääni- ja valomestari 04010 45159 panu.simila(at)nurmes.fi

Kulttuuri / Hannikaisen sali / varaustiedot

Hannikaisen salin vuokraaminen ja varaaminen

Elisa Ryhänen hallintosihteeri (poissa 28.4.2018-30.9.2019) 04010 45104 elisa.ryhanen(at)nurmes.fi
Kirsi Nevalainen ma. hallintosihteeri (1.2.2018-30.9.2019) 050 5127 199 kirsi.nevalainen(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, Marjatassi

Kahvio Marjatassi Nurmes-talo, Kötsintie 2 75500, Nurmes 040 8670 443 marjatassi(at)gmail.com

Huom! Myös lippuvaraukset

Yhteystiedot, kirjasto

Kirjastopalvelut

Nurmeksen kaupunginkirjasto Nurmes-talo, Kötsintie 2 75500, Nurmes kirjasto(at)nurmes.fi
Kirsi Kärkkäinen kirjastotoimenjohtaja 04010 45109 kirsi.karkkainen(at)nurmes.fi
Neuvonta ja tietopalvelu, lainojen uusinta 04010 45108
Kirjastoauto 04010 45110
Kotiseutuarkisto, kirjastonhoitaja 04010 45108

Yhteystiedot, museo

Museot

Meri-Anna Rossander museonjohtaja 04010 45152 meri.rossander(at)nurmes.fi
Laura Hotulainen konservaattori 04010 45151 laura.hotulainen(at)nurmes.fi
Kötsin museo Nurmes-talo, Kötsintie 2 75500, Nurmes 04010 45153
Ikolan ulkomuseo ja museon toimisto Kotiniementie 2 75500, Nurmes 04010 45154

Yhteystiedot, liikunta- ja nuorisopalvelut

Liikunta- ja nuorisopalvelut

Armi Laukkanen vapaa-aikasihteeri 04010 45107 armi.laukkanen(at)nurmes.fi
Nuorisotyöntekijä 0400 708 827
Nuortenpaja Apaja Koulukatu 3 (yläkerta) 75500, Nurmes 040 838 9247
Etsivä nuorisotyö 050 406 5713

Yhteystiedot, musiikkiopisto

Musiikkiopiston toimipiste

Satu Makkonen-Karjalainen johtaja 04010 45156 satu.makkonen-karjalainen(at)lieksa.fi

Yhteystiedot, varhaiskasvatus

Varhaiskasvatuspalvelut

Tuula Pikkarainen päivähoidon aluejohtaja, alue 1 Rekulan päiväkoti, Koulukatu 3 75500, Nurmes 04010 45318 tuula.pikkarainen(at)nurmes.fi
Tarja Lipponen päivähoidon aluejohtaja, alue 2 Hannilan päiväkoti, Sukkatie 5 75500, Nurmes 04010 45319 tarja.lipponen(at)nurmes.fi
Elina Lohtander perhepäivähoidon ohjaaja Hannilan päiväkoti, Sukkatie 5 75500, Nurmes 04010 45351 elina.lohtander(at)nurmes.fi

Aluejohtajien ja perhepäivähoidon ohjaajan asiakaspuhelinajat ma- pe klo 7.30-11. Kiireellisissä asioissa voi yrittää tavoittaa muinakin aikoina klo 15.00 saakka.

Tuula Lohtander päivähoidon toimistosihteeri Nurmes-talo, Kötsintie 2 75500, Nurmes 04010 45320 tuula.lohtander(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, Rekulan päiväkoti

Rekulan päiväkoti

Koulukatu 3 75500, Nurmes
Peukaloiset 04010 45359 peukaloiset(at)nurmes.fi
Pillipiiparit 04010 45358 pillipiiparit(at)nurmes.fi
Pörriäiset 04010 45360 porriaiset(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, Hannilan päiväkoti

Hannilan päiväkoti

Sukkatie 5 75500, Nurmes
Lemmikit 0401045324 lemmikit(at)nurmes.fi
Onnimannit 04010 45322 onnimannit(at)nurmes.fi
Vilperit 04010 45321 vilperit(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, Porokylän päiväkoti

Porokylän päiväkoti

Timolantie 27 75530, Nurmes
Esikot 04010 45338 esikot(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, ryhmikset

Ryhmäperhepäiväkodit

Muksut Kehäkatu 15 A 6 75500, Nurmes 04010 45325 muksut(at)nurmes.fi
Naperot Maariankatu 4 A 75500, Nurmes 04010 45331 naperot(at)nurmes.fi
Pirpanat Koulukatu 3 75500, Nurmes 04010 45333 pirpanat(at)nurmes.fi
Vesselit Koulukatu 3 75500, Nurmes 04010 45323 vesselit(at)nurmes.fi

Yhteystiedot, Kirkkokadun koulu

Kirkkokadun koulu, Kirkkokatu 15

Jukka Ikonen rehtori 04010 45140 jukka.ikonen(at)nurmes.fi
Sari Martikainen apulaisrehtori 04010 45111 sari.h.martikainen(at)nurmes.fi
Sari Hänninen-Repo koulusihteeri 04010 45112 sari.hanninen-repo(at)nurmes.fi
Opettajat, luokat 1-6 04010 45113
Opettajat, luokat 7-9 04010 45141

Yhteystiedot, Porokylän koulu

Porokylän koulu, Mähköntie 19

Katja Tolvanen rehtori 04010 45122 katja.tolvanen(at)nurmes.fi
Suvi Korhonen ma. koulusihteeri 050 352 0671 suvi.korhonen(at)nurmes.fi
Opettajat 04010 45123
Koulunkäynninohjaajat 04010 45125
Iltapäiväkerho 04010 45127
Erityisluokanopettaja 04010 45134
Erityisopettaja 04010 45124

Kasvatus ja koulutus / lukio / yhteystiedot

Nurmeksen lukio, Koulukatu 1

Timo Karppinen rehtori 04010 45151 timo.karppinen(at)nurmes.fi
Suvi Korhonen ma. koulusihteeri 050 352 0671 suvi.korhonen(at)nurmes.fi
Riitta Saarelainen opinto-ohjaaja 04010 45170 riitta.saarelainen(at)nurmes.fi