Kelan palve­lut jatku­vat kaupun­gin järjes­tä­mänä 1.9.2025 alkaen

  • Uudet palve­lut sijoit­tu­vat entiseen valtion viras­to­ta­loon, työvoima- ja kotou­tu­mis­pal­ve­lui­den tiloi­hin, Nurmek­sen­katu 25.  
  • Asiointi onnis­tuu ilman ajanva­rausta maanan­tai­sin ja tiistai­sin klo 9–11, jolloin paikalla on myös palve­lu­neu­voja autta­massa asiak­kaita. 

Kaupun­gin tarjoa­mat palve­lut sisäl­tä­vät: 

  • Etäpal­ve­lu­pis­teen, jossa asiakas voi asioida Kelan asian­tun­ti­jan kanssa kuval­li­sen verkko­yh­tey­den avulla. Yksityi­syy­den suojaa­mi­seksi etäpis­teelle on järjes­tetty oma äänie­ris­tetty tila. 
  • Itsepal­ve­lu­pis­teen asiakas­päät­teellä, jossa voi hoitaa asioita Omake­lassa ja tulos­taa asiakir­joja tarvit­taessa. Itsepal­ve­lu­piste sijait­see aulassa. 
  • Kelan postin vastaan­o­ton.  Kelalle tarkoi­tet­tua postia voi edelleen jättää viras­to­ta­lon edessä olevaan posti­laa­tik­koon 1.9. alkaen. 
  • Lomak­keet ja esitteet, joita on saata­villa asioin­ti­pis­teessä. 

Etäpal­ve­lun käyttö on helppoa ja yhtey­den saa yleensä nopeasti. Palve­lu­neu­voja opastaa tarvit­taessa palve­lun käytössä ja yhtey­den muodos­ta­mi­sessa. 

Vaikka henki­lö­koh­tai­nen asiointi on mahdol­lista, Kela suosit­te­lee ensisi­jai­sesti asioin­tia verkossa Omakela-sivus­ton kautta tai puheli­mitse. 

Asioin­ti­pis­teen avajai­sia viete­tään 1.9. 2025 klo 9–11 Valtion viras­to­ta­lolla (1. krs), Nurmek­sen­katu 25. Kahvi­tar­joilu.