Alma-taide­näyt­tely Kötsin museossa 16.2.–1.5.2026

Alma ‑näyttely (16.2.–1.5.2026) täyttää Kötsin museon Keltai­sen huoneen taitei­lija Alma Pääkkö­sen monipuo­li­sella taiteella ja myöntei­sellä elämä­na­sen­teella. Näytte­lyssä on esillä kattava kokonai­suus Nurmek­sen kaupun­gin taide­ko­koel­masta valikoi­tuja maalauk­sia, piirrok­sia ja veistok­sia. Ne tarjoa­vat kurkis­tuk­sen taitei­li­jan persoo­nal­li­seen tapaan katsoa maail­maa. Näytte­lyssä on nähtä­villä museon tuottama dokumentti, johon on koottu otteita Alma Pääkkö­sen haastat­te­lusta vuodelta 1984.

Polvi­jär­vellä synty­nyt ja Nurmek­sessa elämän­työnsä tehnyt Alma Pääkkö­nen (1908–1988) oli monipuo­li­nen taitei­lija.  Öljyvä­ri­maa­laus­ten ohella hän tuotti lyijy­kynä- ja hiili­piir­rok­sia sekä puu- ja betoni­veis­tok­sia.   Alman Yliky­lässä sijain­neen ateljee­ko­din Tulilan pihamaalla oli veistok­sia eläimistä ja ihmisistä ja sommi­tel­mia kivistä ja kierrä­tys­ma­te­ri­aa­leista. Sekä sisällä talossa että myös ulkora­ken­nuk­sessa sijain­neessa saunassa oli hänen tekemi­ään seinä­maa­lauk­sia. 

Vuonna 2018 Alma Pääkkö­sen perikunta lahjoitti Nurmek­sen kaupun­gin taide­ko­koel­maan yli sata Alma Pääkkö­sen maalausta ja hiili- ja lyijy­ky­nä­pii­rus­tusta sekä kymme­niä puu- ja betoni­veis­tok­sia. Kaupun­gin taide­ko­koel­maan on hankittu jo aiemmin joita­kin Alma Pääkkö­sen teoksia, kuten Rajamie­hen tie ‑raanu.   

Alma-näyttely on avoinna 16.2. – 1.5.2026.
Kötsin museo, Nurmes-talo, Kötsin­tie 2, 75500 Nurmes.
Aukio­loa­jat: ma, ke klo 10–19, ti, to ja pe 10–16, Vapaa pääsy