Navigaatiovalikko

Tietoa Nurmeksesta / Hallinto / Kaupungin palvelukeskukset / Keskushallinto

Kaupunginhallituksen toimiala

Nurmeksen kaupungin elinvoimapalvelujen kaupunginhallituksen toimiala vastaa erityisesti elinvoiman ja työllisyyden edistämisestä sekä strategisesta maankäytöstä. Se vastaa koko organisaation ja rajapintojen hallinnon, henkilöstön, talouden ja työllisyyden, sekä konserniohjauksen yhteensovittamisesta ja muista yleisistä toimintaedellytyksistä.

Kaupunginhallituksen toimialan tulosalueet ovat hallintopalvelut, ruokapalvelut, Pielisen Karjalan maaseutupalvelut ja Pielisen Karjalan lomituspalvelut.

Hallintopalvelut

Hallintopalvelut huolehtii osaltaan mm. kaupunginhallituksen ja sen henkilöstöjaoston sekä kaupunginvaltuuston valmistelu- ja täytäntöönpanotehtävistä, yleishallinnosta, palkka- ja henkilöstöhallinnosta, keskitetyistä toimistopalveluista sekä vaaliasioista. Myös kaupungin markkinointia hallinnoidaan keskitetysti hallintopalvelujen kautta. Hallintopalveluista vastaa hallintojohtaja.

Hallintopalveluissa on kirjaamo ja keskusarkisto, joista voi saada tietoja kaupunginhallitukselle lähetettyjen hakemusten, aloitteiden ja muiden vireillä olevien asioiden käsittelyvaiheista sekä suunnitelmista ja tehdyistä päätöksistä, myönnetyistä luvista ym. Arkisto palvelee myös tutkijoita, koululaisia, opiskelijoita ja sukututkijoita sekä yhdistyksiä tietojen hankkimisessa.

Kaupungin talousasioista vastaa talousjohtaja.

Ruokahuoltopalvelut

Nurmeksen kaupungin ruokapalvelut tuottaa ensiluokkaisia palveluja Nurmeksen kaupungin alueella ryhmäperhepäiväkodeille, päiväkodeille, kouluille, terveyskeskukseen ja Kyrölän palvelukeskukseen, asiakkaiden ikähaitari on siis vauvasta vaariin.

Lue lisää

Pielisen Karjalan maaseutupalvelut

Pielisen Karjalan maaseutupalvelun yhteistoiminta-alueeseen kuuluvat Lieksan ja Nurmeksen kaupungit sekä Valtimon kunta. Isäntäkuntana toimii Nurmeksen kaupunki.

Lue lisää

Pielisen Karjalan lomituspalvelut

Pielisen Karjalan lomituksen paikallisyksikkö tuottaa maatalousyrittäjien lomituspalvelut Juuan, Lieksan ja Nurmeksen alueella.

Lue lisää

Kaupungintalon yhteystiedot

Nurmeksen kaupunki

Kaupungintalo neuvonta / kirjaamo / arkisto Kirkkokatu 14 75500 Nurmes 04010 45000 (vaihde)
04010 45007 (neuvonta)
kirjaamo(at)nurmes.fi

Avoinna ma-pe 9 - 15

Hallintopalvelujen yhteystiedot

Hallintopalvelut

Asko Saatsi kaupunginjohtaja 04010 45001 asko.saatsi(at)nurmes.fi
Riikka Boren hallintojohtaja 04010 45002 riikka.boren(at)nurmes.fi
Jussi Sallinen talousjohtaja 04010 45020 jussi.sallinen(at)nurmes.fi

hankinnat

Kyösti Korhonen konsernijohtaja 04010 41002 kyosti.korhonen(at)nurmes.fi
Anne Korhonen asianhallintapäällikkö 04010 45717 anne.korhonen(at)nurmes.fi
Paula Karjalainen johdon sihteeri 04010 45003 paula.karjalainen(at)nurmes.fi
Tanja Saarelainen toimistosihteeri 04010 45010 tanja.saarelainen(at)nurmes.fi
Merja Meriläinen toimistosihteeri 04010 41004 merja.merilainen(at)nurmes.fi

Kuntalaisten Talon asiakaspalvelupiste, yhteystiedot

Kuntalaisten Talon asiakaspalvelupiste

Kuntalaisten Talo, Kunnantie 1 75700 Valtimo 04010 41001 kirjaamo@nurmes.fi

Avoinna ma-pe klo 9-15

Tarja Hilonen toimistosihteeri 04010 41003 tarja.hilonen(at)nurmes.fi
Pekka Ratilainen toimistosihteeri 04010 41303 pekka.ratilainen(at)nurmes.fi
Päivi Väyrynen työllisyyskoordinaattori 04010 41105 paivi.vayrynen(at)nurmes.fi